Názor verejnosti

Reprezentatívny prieskum Umieranie a starostlivosť o nevyliečiteľne chorých II.

Reprezentatívny prieskum Umieranie a starostlivosť o nevyliečiteľne chorých II.

Názory verejnosti boli zisťované v reprezentatívnom prieskume, ktorý v roku 2019 realizovala Nezisková organizácia Viaticus a môžete ho nájsť TU.

V samostatnej časti prieskumu sa zisťovali názory odbornej aj laickej verejnosti na problematiku vopred vyslovených prianí / medicínskej vôle, ktoré boli v prieskume uvádzané len ako „vopred vyslovené priania".

Podporu uzákoneniu vopred vyslovených prianí vyslovili na základe skúseností lekári, keďže až 40% z nich sa už stretlo s tzv. márnou liečbou (liečba, ktorá je pacientovi poskytnutá aj bez predpokladu na zlepšenie jeho zdravotného stavu a nádeje na vyliečenie).

7 z 10 respondentov už aspoň niekedy premýšľali o tom, ako by mala vyzerať starostlivosť o ich osobu na sklonku života. Čím vyšší bol vek respondentov, tým častejšie sa touto otázkou zaoberali. V úvahách o poslednej chvíli života sa odrazila aj osobná skúsenosť so starostlivosťou o umierajúceho. Tí, ktorí takúto skúsenosť majú, sa témou zaoberali častejšie. 

Až 72% opýtaných z laickej verejnosti uviedlo, že je pre nich dôležité mať spísané vopred vyslovené priania v prípade, že by im ich zdravotný stav neumožňovať o svojej liečbe rozhodnúť (nemohli by komunikovať). Viac ako štvrtina to dokonca pokladá za veľmi dôležité. Ženy, na rozdiel od mužov, vnímajú dôležitosť týchto pokynov silnejšie. Podobne mladá generácia (18 až 29 rokov) to považuje za dôležitejšie, ako starší. 

Ochotných spísať vopred vyslovené priania vo forme dokumentu by bolo až 58% Slovákov.

Na Slovensku inštitút vopred vyslovených prianí nie je veľmi známy. Približnú predstavu o jeho význame má len 1/3 Slovákov. Ostatní o ňom ešte vôbec nepočuli. Naopak, lekári vedia, čo tento pojem znamená (3/4 lekárov). Lekári popisujú, že pacienti majú záujem o spísanie vopred vyslovených prianí, konkrétne o rozsahu liečby a zdravotnej starostlivosti v prípade, že už sami nebudú môcť komunikovať. Túto skúsenosť má 40% lekárov.

Slovenskí lekári musia v súčasnosti poskytnúť pacientovi všetky dostupné život zachraňujúce procedúry. Urobiť tak musia aj vtedy, keď je táto liečba márna. 62% z nich však uvádza, že by im v praxi veľmi pomohlo, keby mal pacient spísané vopred vyslovené priania a oni by sa nimi mohli riadiť.

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti