Slovensko

Vopred vyslovené priania / medicínska vôľa pacienta dnes na Slovensku legislatívne upravené nie sú a aj keby ich občan / pacient spísal, nie je možné vymôcť ich uplatnenie v praxi zo strany pacienta.

Apríl 2020

Národná rada Slovenskej republiky dňa 22.4.2020 schválila Programové vyhlásenie vlády pre volebné obdobie 2020 – 2024. V časti Zdravotníctvo na str. 35 je uvedené:

Vláda legislatívne zabezpečí možnosť pacienta spísať svoju medicínsku vôľu a výber svojho právneho zástupcu v medicínskych otázkach.

Toto je prvá oficiálna zmienka o tejto problematike vo vládnom dokumente.

Júl 2023

Volebné obdobie parlamentu pre obdobie 2020 – 2024 končí predčasnými voľbami 30. septembra 2023.

Bolo to obdobie mnohých premárnených príležitosti a možnosť zaviesť do legislatívy právnu úpravu medicínskej vôle/vopred vyslovených prianí bola jedna z nich.

V rámci požadovaných legislatívnych zmien, stanovených ako podmienky pre čerpanie finančných zdrojov z Plánu obnovy a odolnosti na Slovensku, bola prijatá aj nová legislatívna úprava následnej, dlhodobej a paliatívnej starostlivosti.

Napriek tomu, že tieto legislatívne úpravy sú bezpochyby krokom vpred a otvárajú možnosti pre zlepšenie starostlivosti o dlhodobo chorých, ťažko chorých a zomierajúcich, nebola využitá príležitosť, keď nebola v rámci legislatívneho procesu akceptovaná požiadavka, aby bola v zákone upravená aj možnosť pacienta pre spísanie medicínskej vôle / vopred vyslovených prianí tak, ako je to v iných krajinách EU.

Pre úplnosť je potrebné doplniť, že MPSV SR sa v rámci zavádzania systémov kvality v sociálnych zariadeniach snaží implementovať medzinárodné štandardy kvality, ktoré upravujú aj dispozíciu klienta, ako má sociálne zariadenie postupovať v poslednej fáze života, v prípade že klient sociálneho zariadenia zomiera. Chýbajúca legislatívna úprava pravidiel v oblasti zdravotnej starostlivosti však znemožňuje upraviť tento proces aj v rámci sociálnej starostlivosti.

A čo ďalej?

Napriek tomu, že sa v tomto volebnom nebola právna úprava medicínskej vôle / vopred vyslovených prianí prijatá, vo všetkých iniciatívach, ktoré budú robiť osvetu tejto téme je potrebné pokračovať a budeme sa do toho aktívne zapájať.

Krajiny v Európe a na celom svete sa rešpektovaniu ľudských práv a slobodnej vôle jednotlivca na konci života intenzívne venujú a zlepšujú tak legislatívu ako aj podmienky pre starostlivosť o ťažko chorých a zomierajúcich.

Rešpektovanie slobodnej vôle jednotlivca do tej úrovne prijatia legislatívnej úpravy eutanázie na Slovensku je dnes utópia.
Naďalej budeme presadzovať aby bola vytvorená každému pacientovi možnosť upraviť podmienky ako a aká zdravotná starostlivosť mu má byť poskytovaná v prípade, že už nedokáže sám vyjadriť svoju vôľu.

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies" vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti